PLIKI DO POBRANIA

Cennik Tupai
OBIEKTY BIM
Cennik Tupai
PLIKI 3D

CZYM JEST BIM?

Jest to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie, przez interoperacyjność platform technologicznych.

CZY BIM TO OPROGRAMOWANIE?

BIM nie jest oprogramowaniem. BIM to technologia wykorzystywana do wizualizacji budowy, którą można stworzyć w wirtualnym świecie. Istnieją jednak programy (Autodesk Revit, Archicad, Vectorworks, itp.), które są nazywane „BIM”, ponieważ umożliwiają tworzenie, zarządzanie, wymianę i wydobywanie informacji za pomocą wirtualnego modelu, pomagając zastosować tę metodologię w praktyce.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY CAD A BIM?

CAD to projektowanie wspomagane komputerowo, które zostało zoptymalizowane do tworzenia rysunków 2D lub 3D. Z kolei BIM to zintegrowana baza danych informacji budowlanych, składająca się z obiektów parametrycznych z powiązanymi informacjami, która umożliwia współpracę i interoperacyjność między różnymi interesariuszami. Mimo że oba procesy zapewniają geometryczną prezentację budynków i infrastruktury, modelowanie BIM wykracza poza geometrię, dzięki czemu pozwala uchwycić zależności, metadane i właściwości charakterystyczne dla rzeczywistych elementów budynków.

CZYM SĄ OBIEKTY BIM?

Obiekty BIM to cyfrowe repliki rzeczywistych i specyficznych produktów, które oprócz reprezentacji geometrycznej zawierają wszystkie właściwości i informacje techniczne o produkcie. Obiekty BIM skutecznie ułatwią pracę architektom, projektantom wnętrz oraz zespołom konstrukcyjnym.

JAKIE SĄ GŁÓWNE ZALETY BIM?

Projekt to złożona operacja, z dużą ilością danych, w tym między innymi plany, modele 3D, budżety. Dzięki technologii BIM możliwe jest przechowywanie wszystkich tych informacji i dostępność w czasie rzeczywistym dla wszystkich interesariuszy. Podczas pracy z kilkoma osobami i firmami centralizacja wszystkich informacji zapewnia większą sprawność i asertywność
w procesie działania.

KROK W KIERUNKU INNOWACJI – TUPAI BIBLIOTEKA BIM

Start typing and press Enter to search